Marka Tescili Yaptırmazsanız Neler Mi Olabilir?
21. yüzyıl teknolojinin en üst seviyesine vardığımız muazzam bir çağ olarak gözlerimizin önünde yükselmeye devam ediyor. Bütün bilgiler bir tıkla parmaklarımızın ucundan gözlerimizin önüne seriliyor. Peki, böyle bir evrende kendinize yer bulmak ve hakkınızı başkalarına karşı koruyabilmek sizin için ne kadar önemli?
Diyelim ki çok yetenekli bir sanatçısınız ya da yeni bir pazarda tutunmak isteyen, fikirlerinin gücüne inanan bir girişimcisiniz. Öncelikle pazar araştırmanızı en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir. Çünkü sizi siz yapacak temel faktör kendinizi tanımlamak için kullanacağınız ayırıcı unsurdur. Bu unsur söylem biçimi ve tasarımıyla bir bütün olarak ortaya konmakta ve marka olarak adlandırılmaktadır. 

Neden mi markanız olmalı? Büyük firmaları ya da dünyada en çok tercih edilen ürünleri düşünün. Her biri kendisini ortaya koyduğu ürünleri bir isimle taçlandırmaktadır. Ayakkabı denilince akla, Nike ya da Adidas gibi firmalar gelirken; moda sektöründe Versace, Dolce Gabbana ve Coco Chanel en bilinir şirketler olarak görülmektedirler. Kısaca her biri kendisini bir isimle tanımlamakta ve kendine uygun bir logo ile tanınırlığını görsel olarak da desteklemektedir. Böylece hem söylemsel hem de görsel olarak uyarılan bireyler markaya dair bir alt bilinç edinerek sizin ürünlerinizi nerede görseler size ait olduğunu doğrudan anlamaktadırlar. 
Bu ilk aşama geçildikten ve özellikle diğer kuruluşlar ya da kişilerden sizi ayıran markanız belirlendikten sonra doğrudan sektöre atılmak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Tescil edilmemiş bir marka avlanmaya açık bir hedeftir. Her sektör vahşi canlılarla dolu bir savana gibidir. Tehlikenin nereden geleceği katiyen sezilmemektedir. Kendi haklarınızı koruyan ve sizin pazardaki varlığınızı devam ettirecek bir anahtar olan tescil sürecini atlamanız, adınızı ve ürünlerinizi açıkça kopyalanmaya açık kılmaktadır. Kendi haklarınızı korumak ve ürünlerinizin varlığını garanti altına almak için yapmanız gereken markanızın bilgileriyle Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmak ve buradan onay almak için süreci başlatmaktır. 

Onay süreci ön araştırma, değerlendirme ve bültende yayınlanarak itiraz sürecine açılma gibi unsurlara sahiptir ve 5-6 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Burada raporlamalar ve değerlendirmeleri takip etmek, markanızın benzersizliğini teyit etmek adına resmi bültende yayınlanmasını gözlemlemek gerekmektedir. Bu süreçleri etkin biçimde ilerletmek, sorularınıza yanıt olmak ve Pazar araştırmalarında profesyonel bir bakış için Devir Patent her an yanınızda olarak, bu işlemleri sizler için daha kolay hale getirmektedir. Uzman bir bakıştan yararlanmak için daha fazla beklemeyin, sektördeki yerinizi sağlama almak için temelinizi Devir Patent’le atın. 

Marka Tescilinin Avantajlarını Biliyor Musunuz?
Ürününüzü piyasaya sürmek için en etkili yol bir markaya sahip olmaktır. Markanızın olması için de birincil adım markanızı tanımlayacak ve şirket ya da kuruluşunuzun varlığını koruyacak bir ad ve dizayn taşımasıdır. Tüm bunlar bir bütün olarak marka denen şeyi oluşturmaktadır. Marka olarak atfettiğiniz değerin haklarını koruyabilmek ve üzerinize almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey markaya dair bütün belge ve tasarımları Türkiye Patent ve marka kurumuna yaptığınız bir başvuruyla iletmektir. Böylelikle enstitü markanıza dair tanımlayıcı değerleri araştırma sürecine tabi tutabilecek ve benzersizliğini onaylama sürecine girebilecektir. Onayı aldıktan sonra artık o markanın bütün hakları size geçmiş olacaktır. Her 10 yılda bir yenilenmesi gereken bu hak şirketlerin varlığını koruyabilmesinin temelini oluşturmaktadır.Markalar tanımlanma biçimleri dikkate alındığında dört kategoride incelenmektedir:Ortak Marka: Ortak marka aynı şirkete ve ad altında işlerlik gösteren farklı grupların
Devamı »

bloglar

Marka Tescilinin Avantajlarını Biliyor Musunuz?
Çok Ortaklı ve Çok Şubeli Kuruluşlar İçin Marka Tescili
Marka Tescilinde Tasarımın Hayati Yeri
Marka Tescili Yaptırmazsanız Neler Mi Olabilir?
Marka Tescili Nasıl Yapılır? Sorunuz Devir Patent`le Yanıt Buluyor
Patent Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusu Aklınızı Mı Kurcalıyor? İşte Cevabı
Tesla ve Edisonl`a Akım Savaşları Patent Alma Avantajları
Türkiye Genelinde Marka ve Patent Başvuru Süreci Nasıl İşler?